Δεύτερη σερί νίκη για την Άλμπα, 92-80 τον Ερυθρό Αστέρα

Άλμπα

Η Άλμπα Βερολίνου μετά από τη μεγάλη της νίκη στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού, φαίνεται πως βρίσκει τα πατήματά της, καθώς νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα εύκολα, με 92-80, στην 9η αγωνιστική της Euroleague.
Η ομάδα του Αΐτο Ρενέσες ήθελε να δέιξει ότι η νίκη στο ΟΑΚΑ δεν ήταν ένα… πυροτέχνημα και στο γήπεδό της μπήκε με ενέργεια και θέληση για να πάρει τη νίκη, κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα.
Η Άλμπα Βερολίνου ήδη από την πρώτη περίοδο κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ (21-15) και με τον Ρόκας Γκιερντάιτις (22 π) να κάνει ένα εξαιρετικό παιχνίδι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +12 (46-34).
Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, η Άλμπα Βερολίνου πάτησε γκάζι και δεν επέτρεψε στον Ερυθρό Αστέρα να μπει στη διεκδίκηση της νίκης.
Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 67-54, με τους γηπεδούχους να δείχνουν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα έτσι ώστε να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.
Έτσι και έγινε, η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της, το +15 (90-75) και τελικά οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν τη νίκη με 92-80.
Αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη της Άλμπα, η οποία βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-6, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας φαίνεται ότι βρίσκεται σε κρίση, καθώς σημείωσε την τρίτη συνεχόμενη ήττα του και υποχώρησε στο 2-7.
Τα δεκάλεπτα: 21-15, 46-34, 67-54, 92-80