Πλήρωσε… ”Τόκο” στη χώρα των Βάσκων η ΤΣΣΚΑ, 80-70 η Μπασκόνια

Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με ξεχωριστό… στυλ από την Μπασκόνια (4-5) που επικράτησε με σκορ, 80-70, της ΤΣΣΚΑ (6-3) στη Fernando Buesa Arena. Καθοριστικός ο ”Τόκο” Σενγκέλια σε ένα σκληρό παιχνίδι με 38 λάθη συνολικά που έριξε την… αυλαία στην 9η αγωνιστική της Euroleague, δίνοντας ”πάσα” στη 10η.
Πέρα του Γεωργιανού σταρ των Βάσκων, η άμυνα που έπαιξαν στα τελευταία πέντε λεπτά ”έπνιξε” την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη που είχε το προβάδισμα με 70-67 και στο ρολόι να έχουν συμπληρωθεί 35:38 λεπτά αγώνα! Το σερί που ακολούθησε ήταν 13-0 και σε αυτό συνείσφεραν, επιπλέον, οι Γκαρίνο και Χένρι, με τον Ντιόπ να κάνει τάπα στον Χίλιαρντ με το σκορ στο 74-70 και με δύο βολές να γράφει το τελικό 80-70 στη Βιτόρια.
Τα δεκάλεπτα: 24-19, 45-42, 62-59, 80-70