Αρμάνι Μιλάνο – Αναντολού Εφές 76-81

Ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο πανηγύρισε η Αναντολού Εφές, καθώς επικράτησε με 81-76 μέσα στην Ιταλία. Το παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων ήταν πραγματικό ντέρμπι με τους Τούρκους τελικά να παίρνουν τη μεγάλη νίκη.
Η Εφές μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-2, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με καλάθι του Ρολ πέρασαν μπροστά στο σκορ (11-9). Το προβάδισμα συνέχισε να αλλάζει χέρια κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκάλεπτου και στο τέλος της περιόδου η μπίλια έκατσε στην Αρμάνι Μιλάνο, η οποία κατάφερε να πάρει διαφορά ενός πόντου (17-16).
Ο Άαρον Ουάιτ ήταν εξαιρετικός σ΄αυτό το διάστημα και με 8 προσωπικούς πόντους κράτησε τα ηνία για την Αρμάνι (25-19). Η Αναντολού Εφές, όμως, δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν και μάλιστα κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή με τον εξαιρετικό Λάρκιν (28-33). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ με τους Τούρκους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 2 πόντους (39-41).
Ο Τίμπορ Πλάις συνέχισε να είναι εξαιρετικός στο ματς και με 5/5 δίποντα έκανε το 35-28. Η Αρμάνι Μιλάνο έδειξε αντίδραση και με ένα μεγάλο καλάθι του Μίτσοφ έφερε το ματς στα ίσια (49-49). Οι Τούρκοι, όμως, ανέκτησαν τα ηνία του σκορ και πήραν ξανά μία διαφορά της τάξεως των πέντε πόντων (55-60). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι κλειστό και οι δύο ομάδα μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τη διαφορά να είναι μόλις στους 2 πόντους (60-62).
Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (66-66). H Εφές ήταν εξαιρετική στα τελευταία λεπτά και με επί μέρους 10-5 πήρε μία καλή διαφορά πέντε πόντων (71-76). Ο Σέιν Λάρκιν ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και κράτησε σε απόσταση αναπνοής την Αρμάνι (74-79 28”). Η Εφές κράτησε τα ηνία του σκορ και τελικά πήρε τη νίκη με 81-76.
Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-41, 60-62, 75-81
Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Μακ 8, Μίτσοφ 10, Μπιλίγκα 5, Ρολ 8 (2), Ροντρίγκεθ 11 (3/9), Ταρζέφσκι 6, Νέντοβιτς 9 (3), Ουάιτ 8 (2), Μπρουκς 8 (2), Σκόλα 3
Αναντολού Εφές (Αταμάν):Λάρκιν 17 (2), Μπομπουά 10 (2), Σίνγκλετον 11 (1), Μπαλμπάι, Σανλί 6, Τουντσέρ, Πλάις 14 (12 ριμπ.), Μίσιτς 6 (1), Άντερσον 3 (1), Πέτερς 8 (1), Σίμον 6