Αναντολού Εφές - Μπαρτσελόνα 75-68

Η Εφές ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με την Μπαρτσελόνα και με τον Βασίλιε Μίσιτς να πραγματοποιεί ηγετική εμφάνιση έφτασε στη νίκη (75-68), κάνοντας το 1-0 στη σειρά.
Article Cover
Ηπρώτη... μάχη πήγε στα χέρια της Αναντολού Εφές. Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, δεν έχασε σε καμία στιγμή το προβάδισμα, παρά τα... ξεσπάσματα της Μπαρτσελόνα και έφτασε στο 1-0, παίρνοντας προβάδισμα. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς, που «μίλησε» σε όλα τα κρίσιμα σημεία και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στην επικράτηση. Έτσι, την Παρασκευή (19/04) η Εφές θα έχει την ευκαιρία να κάνει το 2-0, την ίδια στιγμή που η Μπαρτσελόνα θα έχει τη δυνατότητα να κάνει μπρέικ στη σειρά.
Η Εφές μπήκε με το πόδι στο γκάζι στα πρώτα λεπτά του αγώνα και με τον Μοερμάν σε εξαιρετική κατάσταση «έχτισε» διψήφια διαφορά (15-4, 4'). Η Μπαρτσελόνα προσπάθησε να αντιδράσει και να μαζέψει τη διαφορά, αλλά ο ρυθμός έμενε στα χέρια των γηπεδούχων (16-6, 5'). Κλαβέρ και Τόμιτς έδωσαν λύσεις για την Μπαρτσελόνα (24-13, 9'). Ο Μπομπουά, όμως, είπε την τελευταία... λέξη για το 26-15 του πρώτου δεκαλέπτου.
Μια εντελώς διαφορετική Μπαρτσελόνα παρουσιάστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Καταλανοί ισορρόπησαν την κατάσταση χάρη στην παρουσία των Χάνγκα και Πάνγκος. Οι δύο παίκτες έδωσαν πνοή στην ομάδα τους και με επί μέρους 2-11 το παιχνίδι έγινε ντέρμπι (28-26, 14'). Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στην Μπαρτσελόνα, με τον Σμιτς να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια (32-32, 16'). Η Εφές αντέδρασε όμως. Ένα επί μέρους 8-0 από Πλάις, Μίσιτς και Λάρκιν την έφερε και πάλι σε θέση οδηγού (40-32, 18'). Η Μπαρτσελόνα δεν έχασε την επαφή της με το σκορ και μείωσε σε 40-36, στο φινάλε του πρώτου μέρους, με τον Τόμιτς.
Ο Άντε Τόμιτς ήταν το σημείο αναφοράς της Μπαρτσελόνα στην επίθεση και οι Καταλανοί μείωσαν στο σκορ (45-42, 23'). Η Εφές βρήκε λύσεις από Μοερμάν και Μίσιτς και κράτησε τον έλεγχο (50-44, 25'). Ο Ντάνστον ανέλαβε δράση για την ομάδα του και έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα μετά από ώρα (58-47, 28'). Η Μπαρτσελόνα απλώς μείωσε με το κάρφωμα του Κλαβέρ, που έκανε το σκορ 58-49.
Οι διαδοχικές προσπάθειες του Λάρκιν έφεραν σε θέση ισχύος την Εφές στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (66-55, 34'). Ο Μίσιτς πήρε προσπάθειες για τους γηπεδούχους, με τη διαφορά να μένει σε διψήφια επίπεδα (71-59, 36'). Η αντίδραση της Μπαρτσελόνα δεν άργησε να έρθει. Οι Καταλανοί με επί μέρους 7-0 επανήλθαν στη διεκδίκηση του αγώνα, με τον Χάνγκα (71-66, 37'). Η Εφές σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες, καθώς ήταν άστοχη σε διαδοχικά τρίποντα. Ο Μίσιτς, όμως «μίλησε» στο πιο κρίσιμο σημείο και η Εφές «κλείδωσε» τη νίκη, κάνοντας το 1-0 στη σειρά.
Τα δεκάλεπτα: 26-15, 40-36, 58-49, 75-68.